Անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքներին աջակցության տրամադրման ժամկետը նախատեսվում է երկարաձգել մինչև 2025թ. հուլիս ամիսը ներառյալ: Այս մասին Factor TV-ն տեղեկացավ «E-draft» իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքից։
Ըստ Պաշտպանության նախարարության կողմից ներկայացված նախագծի՝ որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքներին սոցիալական աջակցության տրամադրման շարունակականությունն ապահովելու անհրաժեշտությամբ, ինչպես նաև օրենսդրության կատարելագործման միջոցով շահառուների համար առավել բարենպաստ սոցիալական պայմաններ ստեղծելու անհրաժեշտությամբ.
«ՀՀ կառավարության 2020 թվականի դեկտեմբերի 10-ի «Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքների աջակցության միջոցառումը հաստատելու մասին» որոշմամբ նախատեսված էր մինչև 2025թ. մայիս ամիսը ներառյալ ամենամսյա դրամական վճարի ձևով սոցիալական աջակցության տրամադրել զինծառայողի ընտանիքին՝ ամսական 300.000 դրամի չափով, սակայն ոչ ավել, քան մինչև անհայտ կորած զինծառայողին դատական կարգով անհայտ բացակայող ճանաչելը»,- նշվում է նախագծում։
2020 թվականի դեկտեմբերի 10-ի որոշման համաձայն՝ գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների ընտանիքներին ամենամսյա դրամական վճարի տրամադրումը դադարեցվում է, եթե ամենամսյա դրամական վճարը վճարվել է մինչև 2025 թվականի մայիս ամիսը ներառյալ։ Մայիսի 16-ի դրությամբ դեռևս անհայտ բացակայող ճանաչելու մասին դատական ակտեր չունեցող 21 անհայտ կորած համարվող զինծառայողների ընտանիքների աջակցության տրամադրումը դադարեցվելու է 2025 թ. հունիսի 1-ից.
«Ուստի, առկա իրողություններով պայմանավորված՝ առաջարկվում է աջակցության վճարման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2025 թվականի հուլիս ամիսը ներառյալ»,- նշվում է նախագծում։
Որոշման իրագործմանը կուղղվի 12,6 մլն դրամ. «Որոշման նախագծի ընդունման դեպքում շահառու հանդիսացող թվով 21 անհայտ կորած զինծառայողի ընտանիքի աջակցության տրամադրման ֆինանսական հաշվարկը 2025 թվականի հունիս-հուլիս ամիսների համար կազմում է 12 մլն 600 հազար ՀՀ դրամ: Անհրաժեշտ միջոցները նախատեսվում է ներգրավել 2025 թվականի պետական բյուջեով ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը հատկացված միջոցների վերաբաշխումների հաշվին»։