Կանադան շարունակելու է բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղության ապահովման համար. Դեսպանը հանդիպել է Տավուշի մարզպետի հետ
Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը մայիսի 23-ին ընդունել է ՀՀ-ում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրներին: Այս մասին հայտնում են Տավուշի մարզպետի աշխատակազմից։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Տավուշի մարզպետի տեղակալ Նարեկ Ղուշչյանը և Իջևան համայնքի ղեկավար Արթուր Ճաղարյանը: Մարզպետ Հայկ Ղալումյանը ներկայացրել է Տավուշի մարզի առանձնահատկությունները և ներկա իրավիճակը:
Դեսպան Էնդրյու Թըրներն իր հերթին դիպուկ մեկնաբանություններ է արել տարածաշրջանի հետ կապված մի շարք կարևոր հարցերի շուրջ, մասնավորապես՝ տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ:
Դեսպանը հայտնել է, որ այցելել է Կիրանց գյուղ և տեղում ծանոթացել է ներկայիս սահմանային իրավիճակին: Նա հիացմունք է հայտնել Տավուշի բնությամբ և հետաքրքրություն է ցուցաբերել տնտեսական համագործակցության հնարավորությունների նկատմամբ:
Սահմանազատման հետ կապված տրամադրությունների մասին հարցին պատասխանելիս՝ մարզպետը նշել է, որ սահմանային միջադեպեր չեն գրանցվել ոչ մի սահմանազատված հատվածում: Հիմնական մարտահրավերները հոգեբանական բնույթի էին, որոնք բնակչության ջանքերով հաջողությամբ հաղթահարվել են:
Այս մասին են վկայում հետևյալ ցուցանիշները.