Հնդկաստանի կողմից Հայաստանին զենքի մատակարարումները, ինչպես նաև Երևանին ցուցաբերվող աջակցությունը խնդիր են ստեղծում Ադրբեջանի ազգային անվտանգության համար։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի միջազգային հարաբերությունների և միջխորհրդարանական հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Ֆարիզ Իսմայիլզադեն՝ «Գլոբալ Հարավի և Արևմուտքի վերելքը. Ադրբեջանի դերը, համագործակցության և զարգացման նոր հնարավորություններ» թեմայով քննարկումների ժամանակ:
«Հնդկաստանի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցությունը, զինումը, հրթիռների և այլ սարքավորումների մատակարարումը խնդիր է մեր ազգային անվտանգության համար»,- ասել է նա։
Նույն քննարմանը Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարար Յալչին Ռաֆիևը հայտարարել է, թե Հնդկաստանը պետք է զգույշ լինի ադրբեջանա-հայկական հարաբերություններում։
«Հնդկա-պակիստանյան հարցի վերաբերյալ Ադրբեջանի դիրքորոշումը նույնպես հիմնված է միջազգային իրավունքի վրա: Հնդկաստանը և այլ երրորդ կողմերը պետք է ուշադիր լինեն նաև ադրբեջանա-հայկական հարաբերություններում, որոնք ապրում են փխրուն շրջան: Այստեղ մենք բոլոր պետություններից, այդ թվում՝ Հնդկաստանից, ակնկալում ենք, որ որևէ կոնկրետ քայլ չի ձեռնարկվի, որը կարող է վնասել այս գործընթացին»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ վերջերս Բաքվում Պակիստանի դեսպանը հայտարարել էր, որ Հնդկաստանը արգել է սահմանել Ադրբեջանից ապրանքների ներմուծման վրա, սակայն այս տեղեկությունը  պաշտոնական Բաքուն ու Նյու Դելին դեռ չեն արձագանքել այս հայտարարությանը։