Բլոգեր, ակտիվիստ Արթուր Չախոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ոչ թե երեկ Նոր Նորքի թաղապետարանում տեղի ունեցած ծեծկռուքի համար, այլ նախօրեին թաղապետարանում իրականացված յոգուրտով ակցիայի համար։ Factor.am-ին այս տեղեկությունը հայտնեց Չախոյանի փաստաբան Վահե Եփրիկյանը։
Նշենք, որ Արթուր Չախոյանն ու Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանն օրեր առաջ համատեղ տեսանյութ էին հրապարակել Նոր Նորքի նոր վերանորոգված թիվ 105 մանկապարտեզից՝ ցույց տալով կատարված անորակ աշխատանքները։ Դրանից հետո Չախոյանը գրառում էր արել, որ Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավարը զանգահարել է իրեն ու Մանուկյանին, սպառնացել և հայհոյել։ Հաջորդ օրը թաղապետարանի շենքում Չախոյանն ու Մանուկյանը բողոքի ակցիա էին իրականացրել՝ հրապարակելով հեռախոսազանգի ձայնագրությունը, որտեղ նախ թաղապետն է հայհոյում, ապա փոխադարձ հայհոյանքներ են հնչում։ Եվ քանի որ Տիգրան Տեր-Մարգարյանն աշխատավայրում չի եղել, ակցիայի կազմակերպիչները յոգուրտ են լցրել թաղապետի լուսանկարների վրա, որոնք իրենց հետ էին տարել: Չախոյանին խուլիգանության հոդվածով մեղադրանք է ներկայացվել հենց այս գործողության համար։
Ընդգծենք, որ երեկ Նոր Նորքի թաղապետարանում տեղի ունեցած ծեծկռտուքից հետո Երևանի ավագանու ՔՊ խմբակցությունը դատապարտել էր տեղի ունեցածը՝ անդրադառնալով դրան նախորդած յոգուրտով ակցիային Նոր Նորքի թաղապետարանում։
«Հայհոյանքը, վիրավորանքը և բռնությունը՝ լինի դա հոգեբանական, թե ֆիզիկական դրսևորմամբ, անընդունելի են։ Տարակուսանք է առաջացնում, որ իրավապահ մարմինների կողմից որևէ գնահատական չի տրվել և համապատասխան գործողություններ չեն ձեռնարկվել դեռևս երեկ Նոր Նորք վարչական շրջանի շենքում դրսևորված ակնհայտ խուլիգանական վարքագծին, ինչի հետևանքով հնարավոր դարձան հետագա սադրանքները և դրանց հաջորդած բռնությունը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ստացվում է՝ իրավապահ համակարգը գործել է ՔՊ խմբակցության հայտարարության ոգով։