ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ մարդկային չափումների համաժողովին ՀՀ-ի կողմից մասնակցած Աննա Մելիքյանն այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին որոշակի մանրամասներ պատմեց.
«Վերջին տարիներին Ադրբեջանի կողմից համաժողովին են ներկայանում, իբրև թե, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և իրենց խոսքի ժամանակ պարբերաբար վատ ձևով ներկայացնում Հայաստանը։ Այս տարի այս մասնակիցներից մեկը ողջունեց, այսպես ասած, խաղաղության դարաշրջանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի մասնակիցներին շնորհավորեց խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված տեքստի համար և որևէ քննադատություն չէր հնչեցնում ՀՀ-ի մասին։ Այնինչ, մյուս մասնակիցները շատ ակնհայտ բացասական և քննադատական էին խոսում, մեղադրում խաղաղություն չցանկանալու մեջ, անգամ խոսք հնչեց, որ հայերը պետք է շնորհակալ լինեն, որ տեղում չեն սպանել իրենց»։
Մելիքյանի խոսքով՝ ի հակադարձում ինքն անդրադարձել է Բաքվի կողմից տարածվող ապատեղեկատվությանը, Բաքվում ընթացող դռնփակ դատավարություններին, ինչպես նաև՝ 2020 թվականից հետո տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների և պատերազմի ժամանակ լրագրողների նկատմամբ իրավունքների խախտումներին և այլն։