Հայաստանում կստեղծվի ոստիկանության գվարդիա։ Խորհրդարանը ոստիկանական գվարդիայի ձևավորման մասին օրինագիծն ընդունեց 65 կողմ, 28 դեմ ձայներով։
Նախատեսվում է, որ գվարդիան կձևավորվի 2025 թվականի նոյեմբերի 1-ին։
Նոր սպառազինությամբ ու վերապատրաստված անձնակազմով ոստիկանության կառուցվածքային ստորաբաժանմանը կվերապահվեն հասարակական կարգի պահպանության և հասարակական անվտանգության ապահովման, պետական շենքերի և կարևորագույն օբյեկտների պահպանության, պետական արարողակարգով նախատեսված պատվիրակությունների ուղեկցման, ինչպես նաև ռազմական և արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ապահովման ու այլ գործառույթներ:
Օրինագծի քննարկման ժամանակ Ներքին գործերի փոխնախարար Արփինե Սարգսյանը նշել էր, որ անհրաժեշտության դեպքում ոստիկանության գվարդիան ռազմական դրություն հայտարարված տարածքում հատուկ առաջադրանքներ կարող է ստանալ ու կատարել: Նա նաև հայտնել էր, որ պահպանվել է ոստիկանության տարբեր կառուցվածքային միավորների շրջանակում առկա հրամանատարական շղթան։