Որպես փաստաբան քրեական պատժի խստացմանը միշտ էլ վերաբերում եմ վատ, հետևաբար, ընտրակեղծարարությունը քրեականացնող օրինագծերով պատիժների խստացմանը դեմ եմ։ Մյուս կողմից, ընտրական հանցագործության վերաբերյալ հոդվածներ չփոփոխված օրենսգրքերում արդեն կային, որոնք, եթե չեն գործել, ապա միայն քաղաքական կամքի բացակայության պատճառով, այնպես որ, ես այս հարցում կսպասեմ նոր իշխանությունների քաղաքական կամքին։
Այս մասին այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ, խոսելով ընտրական հանցագործությունները և ընտակեղծիքները խոստացնող օրենքների մասին, ասաց փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը։
«Պատժի արդյունավետությունը ոչ թե պատժի խստության, այլ  պատժի անխուսափելիության մեջ է։ Էֆեկտիվ է պարզապես ոստիկանությանը հանձնարարել բոլոր հանցագործությունները բացահայտելը»,-ասաց նա՝ շեշտելով, որ այս կարգավորումները, որոնք չափից դուրս շատ են, լրացուցիչ լարվածություն են մտցնելու ընտրական գործընթացում։