Ադրբեջանցի տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաներ շարունակում են Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունների պահանջի մասին խոսել։ Այս անգամ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն է հայտարարել, թե «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ճանապարհին հիմնական խոչընդոտը ՀՀ Սահմանադրությունն է»։ Պաշտոնական Բաքուն ՀՀ սահմանադրության փոփոխությունը մատնանշում է որպես նախապայման՝ հայտարարելով, թե առանց դրա խաղաղության պայմանագրի կնքումն անհնար կլինի։
Վերջերս հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է նոր Սահմանադրության նախագիծ մշակել ու մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 30-ը հաստատել: Իշխանությունների ընդդիմախոսները սա գնահատում են որպես Բաքվի ճնշումներին տեղի տալու փաստ։
Factor.am-ը նոր Սահմանադրության նախագծի մշակման վերաբերյալ գրավոր հարցում է ուղարկել Արդարադատության նախարարություն։
Ի պատասխան նախարարությունից հայտնել են, որ սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի ձևավորման գործընթացի սկիզբը դրվել է 2021 թվականին Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ, իսկ արդեն հաջորդ տարի՝ 2022 թվականին, հաստատվել են ինչպես սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի անհատական կազմը, այնպես էլ նրա գործունեության կարգը: Այսինքն՝ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացի սկիզբը դրվել է դեռևս 2021 թվականի դեկտեմբերին:
ԱՆ-ից նաև արձագանքել են, որ սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը դեռևս սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծի մշակման փուլում է, և բուն նախագծի տեքստի մշակման շուրջ աշխատանքներ դեռ չեն տարվում:
Ադրբեջանը, մասնավորապես, խնդրահարույց է համարում Հայաստանի Սահմանադրության հղումը Անկախության հռչակագրին, որը հենվում է «Խորհրդային Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» դեռևս 1989-ին ընդունված որոշման վրա․ Բաքուն այստեղ տարածքային պահանջներ է տեսնում։
Արդարադատության նախարարությունից փորձել էինք պարզել, թե մայր օրենքից արդյո՞ք հանվելու է Անկախության հռչակագրի հղումը։
Հարցման պատասխանում ընդգծել են, որ խորհուրդը դեռևս նոր Սահմանադրության հետ կապված քննարկումներ չի ունեցել՝ միաժամանակ հավելելով․
«2022 թվականի հունվարից ի վեր որոշումներ է ընդունել պետության կառավարման ձևի, նախագահի լիազորությունների շրջանակի, Սահմանադրության 2-րդ և 3-րդ գլուխների տարանջատումը վերացնելու և սոցիալական, տնտեսական ու մշակութային հիմնական իրավունքները մարդու հիմնական իրավունքների գլխում ամրագրելու, Սահմանադրությամբ պետական և, հատկապես, ինքնավար մարմինների ստեղծման հնարավորության և դրանց կարգավիճակին, մի շարք պաշտոնների համար առաջադրվող քաղաքացիության և նստակեցության ցենզերի, Սահմանադրությամբ մասնավոր իրավունքի սուբյեկտներին պետական մարմինների լիազորությունների պատվիրակման հնարավորությունը նախատեսելու, Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու ընթացակարգը կարծրացնելու հայեցակարգային ուղղությունների վերաբերյալ»։
Հիշեցնենք, որ Factor TV-ն Նիկոլ Փաշինյանին հարց էր ուղղել սահմանադրությունը փոխելու անհրաժեշտության վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունների մասին: Ի պատասխան վարչապետն ասել էր, որ Սահմանադրության փոփոխությունը բանակցության մաս չի կարող լինել։
«Կարծում եմ, որ այդ հարցը կապել, փորձել բերել բանակցությունների սեղան, դա խաղաղության գործընթացի տորպեդահարում է, և չեմ բացառում, որ այդտեղ կան որոշակի միտումներ՝ միջամտություն իրականացնելու Հայաստանի ներքին գործերին և որոշակի դեզինֆորմացիայի վրա հիմնված պրոցեսներ հարուցել ՀՀ-ում»,- նշել էր կառավարության ղեկավարը։
Փաշինյանը նաև հիշեցրել էր, որ Սահմանադրության փոփոխության մասին խոսել էր դեռ 2018-ից հետո, 2019 թվականին ժողովրդավարական բարեփոխումների համատեքստում։