ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն այսօր այցելել է Կիրանց՝ հանդիպելու սահմանազատման արձանագրության ստորագրումից հետո դժգոհություններ ունեցող բնակիչների հետ։
Կիրանցի բնակիչները հետաքրքրվում էին, թե որտեղ են տեղակայվելու հայ և ադրբեջանցի սահմանապահները:
«Թուրքը, որ եկավ ըստեղ կանգնեց, ո՞նց ենք ապրելու։ Իմ երեխեն կապրի՞ այստեղ»,- վրդովվեց կիրանցեցի կանանցից մեկը:
Կիրանցի մեկ այլ բնակիչ էլ հավելեց. «Գյուղը կիսել են, թուրքին բերել կանգնեցրել են, ի՞նչ անվտանգության երաշխիք, իրենք էլ չգիտեն՝ ինչ են անում։ ժողովրդի կարծիքը չեն հարցնում, ոնց ուզում են գծում են»։
Գյուղացիների դժգոհություններին ի պատասխան Գնել Սանոսյանն արձագանքեց, թե հասկանում է նրանց մտահոգությունը, և ամեն ինչ անելու են, որ կառավարեն իրավիճակը։
«Մենք չենք այդ սահմանը գծել, դա գծվել է 1976 թվականից և միջազգային իրավաբանորեն ճանաչված սահման է: Ճանապարհը կառուցենք՝ ինքն իրենով կլինի անվտանգություն: Հենապատ ենք նաև կառուցելու»,- հավաստիացրեց նախարարը:
Վարչապետի աշխատակազմը մանրամասներ էր հրապարակել ստորագրված նկարագրություն-արձանագրությունների վերաբերյալ՝ որպես լավ լուր ներկայացնելով այն, որ մոտ 25 հեկտար գյուղատնտեսական նշանակության հողեր, որոնք վերջին 33 տարում անհասանելի են եղել Կիրանցի համար, կվերադարձվեն գյուղին:
Որոշ կիրանցեցիներ, սակայն, դժգոհ են սահմանազատման արդյունքներից։ Ի նշան բողոքի՝ մի խումբ բնակիչներ արդեն երկու օր է ցույցեր են անում՝ կրկին փակելով Կիրանց-Ոսկեպար ճանապարհահատվածը: