Նիկոլ Փաշինյանը 2019 թվականին ժողովրդավարական ձեռքբերումներով հպարտանալիս հղում էր անում միջազգային կազմակերպությունների զեկույցներին, այդ թվում՝ Freedom House-ի։ Օրինակ՝ 2019 թվականի մայիսի 9-ին հրավիրված ասուլիսում Փաշինյանը մեջբերում էր Freedom House-ի մամուլի ազատության զեկույցը՝ պնդելով, թե ՀՀ-ում մամուլը երբեք այդքան ազատ չի եղել։
Մինչդեռ այսօր ՀՀ կառավարող կուսակցությունում արդեն չեն կարևորում Freedom Housе-ին։ ԱԺ իշխող ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը ԱԺ ճեպազրույցներում կտրուկ արձագանքեց Freedom House-ի ժողովրդավարության հետընթացի մասին գնահատականին՝ պնդելով, թե Freedom House-ը չի որոշում ՀՀ-ն ժողովրդավար է, թե՝ ոչ, և որ իր կարծիքով՝ Հայաստանը աշխարհում ամենաժողովրդավարական երկրներից է։
Փաշինյանի և ՔՊ խմբակցության քարտուղարի հակասող կարծիքների ֆոնին մնում է հասկանալ՝ ՔՊ-ում Freedom Housе-ը իրականում ունի՞ հեղինակություն, թե՝ ոչ։