Բրյուսելում ԵՄ-Հայաստան գործըկերության խորհրդի նիստին ընդառաջ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԵՄ արտաքին քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի առանձնազրույցի ժամանակ անդրադարձ է կատարվել առավոտյան Ադրբեջանի կողմից ՀՀ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի շրջանում Ադրբեջանի զինված ուժերի հերթական սադրանքի և ուժի կիրառման դեպքին։
«Քննարկել ենք երկկողմ համագործակցության վերջին ձեռքբերումները և հեռանկարները, որոնց ուղղությամբ մենք կարող ենք ակտիվորեն աշխատել: Տեղեկացրել եմ Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից այսօր իրականացված սադրանքի և ՀՀ-ի դեմ ուժի կիրառման մասին, ընդգծել եմ տարածաշրջանի ապակայունացմանն ուղղված քայլերը զսպելու անհրաժեշտությունը»,- X-ի իր միկրոբլոգում հանդիպման մասին գրել է Արարատ Միրզոյանը:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ ՊՆ-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ փետրվարի 13-ին՝ ժամը 05:30-ից սկսած, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրաձգային զենքերից կրակ են բացել Ներքին Հանդի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: ՊՆ-ի տեղեկատվության համաձայն՝ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով հայկական կողմն ունի 4 զոհ և 1 վիրավոր։
Ավելի ուշ Բաքուն պաշտոնապես ընդունել է, որ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի՝ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդի հատվածում հայկական դիրքերի ուղղությամբ հերթական ագրեսիան է իրականացրել։