«Բամբիտ» էին անում, վախենում էինք «մոստը» տրաքացնեն, չկարողանանք անցնել, ոչ մի բան չհասցրի վերցնեմ․ Արցախից տեղահանված․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ադրբեջանական հարձակումից մի քանի օր անց, Արցախում թողնելով տուն ու տեղ, տեղահանված ընտանիքներ են հասել Հայաստան՝ հատելով Հակարիի կամրջի ադրբեջանական անցակետը։
«Բամբիտ» էին անում, վախենում էինք «մոստը» տրաքացնեն, չկարողանանք անցնել, ոչ մի բան չհասցրի վերցնեմ,- պատմեց Արցախից տեղահանվածը։
ՀՀ կառավարության հայտնած վերջին տվյալներով՝ ժամը 06:00-ի դրությամբ Արցախից ավելի քան 2900 անձ է մուտք գործել Հայաստան։ Արցախից տեղահանվածների առաջնային հաշվառումն ու կարիքների գնահատումն իրականացվում է Սյունիքի Կոռնիձոր համայնքի մոտակայքում գտնվող կետում։
եռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ Արցախից ՀՀ տեղափոխվելու համար սահմանված ժամկետներ չկան։ Առաջնահերթորեն ՀՀ են տեղափոխվում ռազմական գործողությունների հետևանքով տարհանված, անօթևան մնացած և ցանր կացության մեջ հայտնված ու ՀՀ տեղափոխվել ցանկացող քաղաքացիները: