Այդ փաստաթուղթը մենք տեսել ենք, վարչապետը զանգով ասել է՝ ՀՀ զինված ուժերի մասին նշումն անընդունելի է․ Ալեն Սիմոնյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում անդրադարձել է հրադադարի վերաբերյալ Արցախի ԱԽ հայտարարության տեքստին ՀՀ ներգրավվածությանը․
«Փաստաթուղթը մենք տեսել ենք, և միակ խոսակցությունը, որ տեղի է ունեցել վարչապետի այն արտահայտությունն է եղել, որ վարչապետն ասել է՝ մեզ համար անընդունելի է, որ այդ փաստաթղթի մեջ նշված է «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժեր», պատասխան է հնչել, որ մենք այս փաստաթուղթը չենք ստորագրում, հայտարարություն է լինելու, բայց փաստաթուղթը մեր կողմից չի համաձայնեցվել, նույնիսկ խորհուրդ չենք տվել», – ասել է Սիմոնյանը Հանրայինի եթերում։
Հիշեցնենք՝ Արցախի և Ադրբեջանի միջև սեպտեմբերի 20-ին համաձայնություն է ձեռք բերվել՝ դուրս բերել Հայաստանի Հանրապետության՝ Արցախում մնացած զինված ուժերը ռուս խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման գոտուց, լիարժեք զինաթափել «Լեռնային ղարաբաղի պաշտպանության բանակի» զինված խմբավորումները, դուրս բերել ծանր տեխնիկան ու սպառազինությունը Լեռնային ղարաբաղի տարածքից՝ դրանց շուտափույթ ուտիլիզացման նպատակով: