Այսօր հրավիրված Անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկվել են այն խնդիրները, որոնք գոյություն ունեն Լեռնային Ղարաբաղում։ Այս մասին  Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարեց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ հիմնական թեման անվտանգության և հումանիտար հարցերն են։
«Քննարկել ենք նաև ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակը, որովհետև ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար վիճակը Հայաստանում որոշ ուժեր, արտաքին ուժերի աջակցությամբ, փորձում են օգտագործել և անկայուն իրավիճակ ստեղծել։ Դա, միանշանակ, իրենց չի հաջողվելու» , – ասաց Գրիգորյանը։
«Ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկի Հայաստանը, որպեսզի այն արցախցիները, որոնք ցանկանում են դուրս գալ Արցախից, կարողանան դուրս գալ և նորմալ կյանքի մեջ մտնել, բայց չխթանել, որ նրանք լքեն Արցախը։ Այս հարցին ի պատասխան՝ Գրիորյանը նշեց․ Եթե այնպիսի իրավիճակ ստեղծվի, որ ԼՂ բնակիչները լքեն Արցախը, Հայաստանը պատրաստ է իր ուժերի ներածին չափով պատրաստ է այդ սցենարին։ Մենք նախապատրաստում ենք այդ հնարավոր սցենարին։ Բայց պատրաստվում ենք նաև այլ սցենարների՝ մեր հայրենակիցներին օգնել այնտեղ մնալ։ Բոլոր ուղղություններով աշխատանքներ են տարվում»։
«Փորձելու ենք անել առավելագույնը, որ մեր հայրենակիցները ապրեն ԼՂ-ում»,- ընդգծեց  ՀՀ ԱԽ քարտուղարը։