Խորհրդարանում լրագրողները ՔՊ-ական պատգամավոր Գուրգեն Մելքոնյանից հետաքրքրվեցին, թե ինչու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սահմանային լարվածության հետ կապված ՌԴ նախագահի հետ հեռախոսազրույց չի ունեցել, այն դեպքում, երբ բազմաթիվ երկրների գերտերությունների ղեկավարների հետ խոսել է։
«Պատճառն այն է, որ արդեն մի քանի անգամ մեր երկրի դեմ կալացիա է տեղի ունեցել: Մենք դիմել ենք։ Ո՛չ ՀԱՊԿ-ն է արձագանքել, ո՛չ էլ մեր դաշնակից պետությունը: Ասել են, որ դրանք սահմանային կռիվներ են:
Արդեն իմաստ չկա իրենց դիմելու, զանգելու»:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ ըստ Լավրովի՝ ՀԱՊԿ ուժեր տեղակայելու մասին պայմանավորվածություն է եղել, բայց հայ գործընկերները վերջին պահին դա չեղաչկել են, Մելքոնյանը նշեց․ «Բոլոր ժամանկներում էլ Լավրովն ինչ-որ բան ասել է, իրա ասածը չենք վերցնում որպես հիմք և ընդունում: Լավրովն անընդհատ ուզում է մեր երկիրը տանի կործանման: Իր ծրագրերը տեսե՞լ եք, որ հայանպաստ լինեն: ՌԴ-ն միշտ մեր տեղը որոշել ա, մեզ ասել ա, թե ուր պետք ա գնանք», – ասաց պատգամավորը։