Ընթանում է ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրանից բխող 2023-2026 թթ․ գործողությունների ծրագրի նախագծի հանրային քննարկումը։
Կարիք չկա ռազմավարության նախագծի 100 էջանոց տեքստ գրել, պետք է կրճատել, կարևոր կետերը թողնել։ Այնտեղ պետք է ներառել խնդիրներն ու մարտահրավերները։ Քննարկման ժամանակ այս մասին նշեց Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Կարեն Զադոյանը։
«Կան բավականին լուրջ խնդիրներ, որոնք ռազմավարությունում տեղ չեն գտել, օրինակ՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի հետ կապված խոսք կարո՞ղ եք գտնել ռազմավարության մեջ, որ այդ մասով ՍԴ-ում կա գործ, կա Վենետիկի հանձնաժողովովի կարծիք և կան ՄԻԵԴ-ի որոշումներ՝ տարբեր երկրների վերաբերյալ, որոնք կարող են բեկումնային լինել մեր դատական պրակտիկայի համար։ Ոչ չունենք։
Բացի ընդհանուր դատողություններից ունե՞նք կառուցակարգի պատկեր՝ ինչ ենք անելու ապօրինի գույքի ճակատագրի հետ․ չունենք։
Անհաջող փորձ կա՝ Ծաղկաձորում գտնվող «Գոլդեն փելեսը» պետությունը վերցրել է, մինչև հիմա չի կարողանում վաճառել։ Այսինքն՝ բիզնեսը ամբողջությամբ տապալվել է, որը պետությանը հարկեր էր տալիս, բայց քանի տարի անցել է, ու չի վաճառվել»,- նշեց Զադոյանը։