Սոցցանցերում այսօր տարածված տեսանյութը հանրային բուռն քննարկումներ է առաջացրել․ դրանում երևում է, թե ինչպես է մայրը բռնության ենթարկում 10-11-ամյա դստերը, հարվածում, թքում նրա վրա, մերկացնում ու սեռական բռնության ենթարկում՝ այդ ամենին մասնակից դարձնելով իր մյուս՝ ավելի փոքր տարիքի երեխաներին։ Շատ չանցած ոստիկանությունը հաղորդագրություն տարածեց, որ տեսանյութում պատկերված կինը հայտնաբերվել և բերման է ենթարկվել։ Օրվա երկրորդ կեսին ոստիկանությունը տեսանյութ  հրապարակեց, որտեղ նշվում է, որ դեպքը տեղի է ունեցել Գավառում։ Այժմ պարզվում են դեպքի բոլոր մանրամասներն ու կատարվածի դրդապատճառը։ Ըստ ոստիկանության տարածած հաղորդագրության՝ կնոջ 5 երեխաները եղել են ոստիկանության հասարակական անվտանգության գլխավոր վարչության անչափահասների հանցավորության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման վարչության մասնագիտացված ծառայողների հոգածության ներքո։ Կազմված փաստաթղթերն ուղարկվել են նախաքննական մարմնին։
Ի՞նչ պատիժ կարող է սպառնալ նրան տեսանյութում արձանագրված արարքների համար։ Երեխաների իրավունքների պաշտպանության հարցերով միջազգային փորձագետ Դավիթ Թումասյանի խոսքով՝ ակնհայտ է, որ բռնություն գործադրող կինը հատուկ նպատակային ցավ ու տառապանք է պատճառում երեխային։ Ըստ փորձագետի՝ այն փաստը, որ երեխային մերկացնում են և մերկ վիճակում նկարահանում, արդեն բավարար է, որ քննարկվի մանկական պոռնոգրաֆիա ստեղծելու և տարածելու հանցակազմը։
Դավիթ Թումասյանը նշում է՝ այս դեպքում նվազագույն պատիժը հանցագործությունների համակցությամբ 14 տարի ժամկետով ազատազրկումն է, իսկ առավելագույնը՝ 25 տարի։
Ընտանիքը մայիսին Գավառից տեղափոխվել է Երևան։ Թե երբ է իրականում նկարահանվել տեսանյութը, այս պահին հայտնի չէ, միայն կարելի է արձանագրել, որ կադրում երևում է միացված ջեռուցիչ սարք, հետևաբար՝ դա եղել է տարվա ցուրտ ամիսներին։
Գեղարքունիքի մարզպետարանի առողջապահության և սոցիալական ոլորտի հարցերի վարչության աշխատակից Մամիկոն Գալոյանը Factor TV-ին հայտնեց, որ նախորդ տարի էլ հայրն է երեխաներից մեկին սեռական բռնության ենթարկել։
«Սեռական բռնության ճգնաժամային կենտրոն»-ի տնօրեն Տաթևիկ Աղաբեկյանի խոսքով՝ դեռ այն ժամանակ, երբ հայտնի էր դարձել, որ ընտանիքի հայրը սեռական բռնության է ենթարկել երեխային, իրենց կենտրոնից գնացել էին համայնք՝ ընտանիքին աջակցություն ցուցաբերելու համար։ Ըստ Տաթևիկ Աղաբեկյանի՝ երեխայի նկատմամբ սեռական բռնության պարագայում պետությունը չունի հստակ ընթացակարգ, որպեսզի տարբեր կառույցներ կամ երեխաների խնամքը ստանձնած մասնագետներ իմանան, թե նման դեպքերում որոնք են իրենց քայլերը։
Դավիթ Թումասյանի խոսքով՝ ամենալուրջ խնդիրն այս տեսանյութում երեխային պիտակավորելն է, երկրորդային զոհականացման ենթարկելը։ Ըստ փորձագետի՝ տեսանյութի տարածումը լուրջ վտանգի տակ է դնում երխայի սոցիալիզացիան։
Ըստ Թումասյանի՝ կարևոր է նշանակել դատահոգեբանական փորձաքննություն կնոջ նկատմամբ՝ հասկանալու՝ արդյո՞ք նա գիտակցել է՝ ինչ է կատարում, և արդյո՞ք չունի հոգեկան առողջության խնդիրներ։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից հայտնել են, որ նախարարությունն աշխատում է իրավապահ մարմինների հետ և դեպքի մանրամասները պարզվելուց հետո, գերատեսչության լիազորությունների շրջանակում, անմիջապես կձեռնարկվեն համապատասխան աշխատանքներ։
ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնել են, որ դեպքի առնչությամբ ուսումնասիրություններ են սկսել։ Օմբուդսմենը և իրավապաշտպանները հորդորում են սոցիալական ցանցերում չտարածել տեսանյութը, իսկ եղածը հեռացնել՝ երեխաներին նույնականացնող անձնական տվյալները չհրապարակելու համար։
Դատախազությունից էլ հայտնեցին, որ դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 198-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 239-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 300-րդ հոդվածի 3-րդ մասով։