Սումգայիթի ծանր հանցագործությունների դատարանում այսօր շարունակվել է առևանգված հայ զինծառայողներ Հարություն Հովագիմյանի և Կարեն Ղազարյանի ապօրինի դատավարությունը, գրում են տեղական լրատվամիջոցները։ Բաքուն նրանց անհիմն մեղադրում է պետական սահմանի խախտման և, իբր, ծանր հանցագործություններ կատարելու համար։ Այսօր ընթերցվել է դատավճիռը։  Հայ զինծառայողները  դատապարտվել են 11 տարի 6 ամիս ազատազրկման։ Նախօրեի նիստում դատախազը պահանջում էր 12 տարվա ազատազրկում։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 26-ին մարտական դիրքեր սնունդ մատակարարող երկու հայ զինծառայողների հետ կապն ընդհատվել էր: Մայիսի 27-ին ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ միջդիրքային ճանապարհին հայտնաբերվել է թիկունքային մատակարարման ավտոմեքենան, որում եղել է նաև զինվորներից մեկին ամրակցված զենքը: Քննչական կոմիտեից ավելի ուշ տեղեկացրել էին, որ Ադրբեջանի զինված խումբը հատել է սահմանը և առևանգել հայ զինծառայողներին: