Տաքսի ծառայությունների ոլորտում սպասվող բարեփոխումներով կառավարությունը նպատակ ունի կանոնակարգել այն։ Այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը, ներկայացնելով մանրամասներ, նշեց, որ գործող օրենսդրությամբ առևտրային նպատակով ուղևորափոխադրում իրականացնող թեթև մարդատար ավտոմեքենաները պետք է լիցենզավորված լինեն, սակայն տարածում ունեցող առցանց հարթակների միջոցով ուղևորափոխադրումների հատվածը մնացել էր չկարգավորված։
«Առաջարկվում է էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրման գործունեությունը դարձնել ծանուցման ենթակա։ Այդ կազմակերպությունների համար սահմանվել է պետական տուրք տարեկան 1 մլն դրամ։ Դրանից բացի, քաղաքացին, որպես ֆիզիկական անձ, երբ օն-լայն(առցանց) հարթակի միջոցով ուղևորափոխադրում է իրականացնում, նույնպես պետք է վճարի պետական տուրք։ Եվ որպեսզի անձի վրա թղթաբանության ավելորդ բեռ չլինի, այդ պետական տուրքի գանձման, պետական բյուջե փոխանցումը դրվում է օն-լայն (առցանց) հարթակը շահագործող կազմակերպության վրա»,-ասաց Արմեն Սիմոնյանը։
Քանի որ փոփոխությունների գլխավոր նպատակը հարկելը չէ, այլ ոլորտում գործողներին օրինական դաշտ բերելն է, հետևաբար օրենսդրական նախագծով սահմանվել է ցածր պետական տուրք։ 2024 թվականի սեպտեմբերի 1-ից կանխիկ վճարումների դեպքում սահմանվում է 2 տոկոս, անկանխիկի դեպքում՝ 1,5 տոկոս։ Օրինակ՝ պայմանական Ա կետից Բ կետ ուղևորափոխադրման ժամանակ, երբ գումարը կազմի 1000 դրամ, ապա կգանձվի 20 կամ 15 դրամ՝ կախված, թե ինչ եղանակով է վճարումը կատարվում։ 2025 թվականի հունվարի 1-ից կսահմանվի 3,5 և 2,5 տոկոս՝ ըստ կանխիկ կամ անկանխիկ վճարման, իսկ 2026 թվականի հունվարի 1-ից կլինի 5 տոկոս և 4 տոկոս։ Այս փոփոխությունները վերաբերում են նաև անհատ վարորդներին, որոնք առանց օն-լայն(առցանց) հարթակի հնարավորություններից օգտվում են, առանձին առևտրային ուղևորափոխադրում են իրականացնում։ Անկանխիկ եղանակով վճարումների համար կառավարությունը նախատեսում է ծրագրային համապատասխան ապահովում։
Որքանո՞վ այս փոփոխությունները կբերեն թանկացումների։ Նախարարության ներկայացուցչի կարծիքով՝ թանկացում կլինի, սակայն աննշան։