Փաշինյան-Ալիև 2 նոր հանդիպում կլինի․ հայտնի են Թուրքիայի ընտրությունների նախնական արդյունքները․ Լուրեր
15.05.2023 | 12:30- Բրյուսելում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի եռակողմ հանդիպումից հետո Միշելը հայտարարել է, որ Փաշինյանն ու Ալիևը հաստատել են իրենց միանշանակ հավատարմությունը Հայաստանի՝ 29800 քկմ և Ադրբեջանի՝ 86600 քկմ համապատասխան տարածքային ամբողջականությանը։
- Սա նշանակում է, որ Ադրբեջանի կազմում է դիտարկվել նաև Արցախի տարածքը։ Սահմանազատման հարցում Փաշինյանը և Ալիևը պայմանավորվել են սահմանային հարցերի շուրջ երկկողմ հանդիպումների վերսկսման շուրջ։ Միշելը նաև հայտարարել է, որ ԵՄ-ն հանձնառու է օգնել Հայաստանին և Ադրբեջանին հասնելու համապարփակ կարգավորման։
- Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել քննարկումները հունիսի 1-ին Քիշնևում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում` Հայաստանի վարչապետի, Ադրբեջանի ղեկավարի, Ֆրանսիայի նախագահի և Գերմանիայի կանցլերի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի մասնակցությամբ հնգակողմ և հուլիսին` Բրյուսելում Հայաստանի վարչապետի, Ադրբեջանի ղեկավարի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի եռակողմ հանդիպումների շրջանակում:
- Թուրքիայի նախագահական ընտրությունների բոլոր քվեաթերթիկների նախնական հաշվարկն ավարտվել է․ երկրի գործող ղեկավար Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ստացել է ձայների 49,24%-ը, նրա հակառակորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն՝ 45,06%-ը։ Առաջին փուլում հաղթանակի համար թեկնածուն պետք է հավաքեր 50 տոկոսից ավելի ձայն։