ՀՀ Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանն ԱԺ-ում «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին» զեկույցի քննարկմանն ամբիոնից իր ելույթի վերջում հայտարարեց, որ իրականացնում է քաղաքական ակցիա:
«Ի նշան բողոքի՝ չեմ իջնելու ԱԺ ամբիոնից»,- հայտարարեց Թովմասյանը:
Դիմելով իշխանությանն՝ ասաց, որ թույլ չի տալու երկրի թիվ մեկ ամբիոնից ստեր հնչեցնել, կասկածի տակ դնել Արցախի հայկական լինելը կամ հայ ժողովրդի պատմությունը: Նա հորդորեց իր գործընկերներին ևս միանալ իրեն:
Ելույթի ավարտին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հարցրեց. «Այս ամենի իմաստը ո՞րն է. որ անվտանգությունը գա՞, Ձեզ ուղեկցի դո՞ւրս, որ լուսանկար լինի՞: Սահմանադրական գործընթաց է տեղի ունենում, Ձեր արածը ո՞նց եք բացատրելու, Դուք էլ Մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի հանձնաժողովի նախագահն եք»:
Ամբիոնից չհեռացող Թովմասյանին միացան նաև «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանն ու նույն խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը: Նրանց միացան «Պատիվ ունեմ»-ի մյուս պատգամավորները, «Հայաստան» խմբակցությունից Աննա Գրիգորյանն ու Գեղամ Մանուկյանը: Նրանք չէին հեռանում ԱԺ ամբիոնից: ԱԺ նախագահը ներս հրավիրեց անվտանգության աշխատակիցներին: Հայտարարվեց ընդմիջում: Անվտանգության աշխատակիցները փորձում էին ամբիոնից հեռացնել ընդդիմադիր պատգամավորներին, ամբիոնին մոտեցան նաև մյուս ընդդիմադիրները, քաշքշուք սկսվեց: Անվտանգության աշխատակիցները հեռացրին ամբիոնից չհեռացող պատգամավորներին: