• Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստին անդրադարձել է Լաչինի միջանցքում ադրբեջանցիների հրահրած միջադեպին, երբ Լեռնային Ղարաբաղի մի խումբ բնակիչների, որոնք Գորիսից ուղևորվելիս են եղել Ստեփանակերտ, կրկին թույլ չի տրվել վերադառնալ իրենց տներ: Փաշինյանը նաև հիշեցրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումն ու էլեկտրական էներգիայի մատակարարումները շարունակում են մնալ դադարեցված:
• Փաշինյանը նաև պնդել է, որ Տեղ գյուղի հատվածում ադրբեջանցիների առաջխաղացումից հետո 12 կիլոմետրից 7 կիլոմետրում տեղակայման կետերը հստակեցված են, 5 կիլոմետրի վերաբերյալ աշխատանքները շարունակվում են, և Փաշինյանի տրամադրվածությունը շարունակում է մնալ իրավիճակի էսկալացիայից խուսափելը:
• Ապրիլի 5-ին ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը, նշանառության տակ վերցրել Ասկերանի շրջանի Խնապատ գյուղում տրակտորով աշխատող 48-ամյա Ռոբերտ Բեգլարյանին: Կրակոցներից հետո գյուղատնտեսական աշխատանքները դադարեցվել են:
• Ռուսաստանը սկսել է Աբխազիայի տարածքով Թուրքիա բեռնափոխադրումները։ Վրաստանի տարածքով տարանցման փաստը հաստատել է Աբխազիայի մաքսային կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Ալիաս Լաբախուան։ Աբխազական երկաթուղին, հիշեցնենք, կարող է միանալ նաև Հայաստանին՝ թեթևացնելով բեռնափոխադրման հարցերը։