Հայաստանում Իտալիայի կենտրոնի ստեղծումը չափազանց մեծ դեր կարող է ունենալ ամբողջ տարածաշրջանի համար. դեսպանը՝ մշակույթի նախարարին
Ս. թ. հունիսի 20-ին, ՀՀ մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցն ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոյին, Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարության ու Բոլոնիայի համալսարանի ներկայացուցիչներից կազմված պատվիրակությանը. տեղեկացնում է նախարարության լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման առանցքում Պատմամշակութային ժառանգության ամրակայման, պահպանության և կառավարման տարածաշրջանային կենտրոնին առնչվող հարցերն էին:
«Հուլիսի 30-ին Հայաստան կայցելի Իտալիայի նախագահը: Կարծում եմ, որ Հայաստանի և Իտալիայի նախագահների այցը «Պատմամշակութային ժառանգության ամրակայման, պահպանության և կառավարման տարածաշրջանային կենտրոն» կարող է դառնալ հայ-իտալական արդյունավետ համագործակցությունն ու մշակութային ամուր կապերը խորհրդանշող հետաքրքիր քայլ»,- ասել է ՀՀ-ում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոն:
«Բոլորիս համար լավ լուր ունեմ. կարճ ժամանակահատվածում մեզ հաջողվել է գտնել Իտալական կենտրոնի գործունեության համար, թերևս, լավագույն տարածքը: Այն Երևանի սրտում է՝ Հանրապետության հրապարակում»,- իտալացի հյուրերին տեղեկացրել է ՀՀ մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը: Մշակույթի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գալստյանը հավելել է, որ Իտալական կենտրոնի համար նախատեսված տարածքը Հայաստանի պատմության թանգարանում է:
«Ժամանակը կարճ է, պետք է հասցնել: Հայաստանում այս կենտրոնի ստեղծումը չափազանց մեծ դեր կարող է ունենալ ամբողջ տարածաշրջանի համար: Իրականում որոշ երկրներ ցանկանում են կրկնօրինակել այս ծրագիրը»,- ասել է Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ, ծրագրի համակարգող Ռիտա Գոննելլին:
Նշյալ տարածքին ծանոթանալու նպատակով իտալացի հյուրերը Հայաստանի պատմության թանգարան ուղևորվեցին հանդիպումից անմիջապես հետո:
Հիշեցնենք, որ «Պատմամշակութային ժառանգության ամրակայման, պահպանության և կառավարման տարածաշրջանային կենտրոն» հիմնելու մասին համատեղ հայտարարությունը ստորագրել են Հայաստանի և Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարները` 2016 թվականի նոյեմբերին, Իտալիայի ԱԳ նախարար Պաոլո Ջենտիլոնեի Հայաստան կատարած այցի ընթացքում: Ծրագրի հիմնական ֆինանսավորումն իրականացնում է իտալական կողմը: