«Հասարակական ձայն» ՀԿ փորձագետ Սեյրան Մինասյանն այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ, խոսելով Ամուլսարի շահագործման ծրագրի մասին, նշեց, որ այն միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ծրագիր է, սակայն, կան ռիսկեր, որոնց պատասխանները այդ ծրագրում չկան:
«Առաջինը Ջերմուկի հանքային ջրերի վրա ազդեցության բացակայության ապացույցն է, որը թերի է արված։ Երկրորդը՝ Ամուլսարի գոտու հանքային աղբյուրների և Կեչուտի վրա ազդեցությունների բացակայությունն է, որը ևս չկա։ Այս հարցերը լուծված չեն»,- ասաց փորձագետը՝ նշելով, որ ստեղծված իրավիճակում  մեղքի մեծ բաժինը ՀՀ բնապահպանության նախարարությանն է:
«Բնապահպանության նախարարության չինովնիկները սկսեցին պաշտպանել իրենց գերատեսչությունների շահերը և ստանձնեցին «Լիդիան» ընկերության կողմից չբացահայտված ռիսկերի պաշտպանությունը։ Եթե դուք կարդաք նրանց ընկերությանը տված  նամակները, կհասկանաք, որ այդ մարդիկ պետականության զգացողություն ընդհանրապես չունեն»,- ասաց Սեյրան Մինասյանը։