«ՀՀ վարչապետի գավաթ» սիրողական լողի մրցաշարի նախապատրաստական աշխատանքներն ընթանում են բնականոն հունով: Այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնել են մրցաշարի կազմակերպիչները:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունում կայացած մամուլի ասուլիսին մասնակցել են ԿԳՄՍՆ սպորտի քաղաքականության վարչության պետի տեղակալ Դավիթ Բաղումյանն ու մրցաշարի գլխավոր մրցավար Արթուր Հովհաննիսյանը:
Այս պահի դրությամբ մրցաշարի մասնակցության հայտ են ներկայացրել ավելի քան 100 մասնակիցներ, որոնք նախ փորձնական ստուգարք են անցել լողավազանում: Եվս 5 մասնակից այս պահին ստուգարքի փուլում է: Դիմումների վերջնաժամկետը երկարաձգվել է մինչև օգոստոսի 15-ը ներառյալ, այսինքն՝ մասնակիցների թիվը դեռ կարող է ավելանալ: Մասնակցության հայտ է ներկայացրել նաև օտարերկրյա 8 քաղաքացի:
Մրցաշարի մասնակցության համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը (հավելված 2-ի հայտը, անձնագրի կամ նույնականացման վկայականի, մրցումներին մասնակցելու համար բժշկի թույլտվության պատճենները կամ տեղեկանք առողջության վերաբերյալ, ինչպես նաև մրցաշարին մասնակցելու հետևանքով առաջացող ռիսկերի գնահատման և ստանձնման պայմանագիրը) պետք է ներկայացնել «ՀՀ լողի ֆեդերացիա» ՀԿ-ին սահմանված ժամկետում (հասցե՝ Դավիթ Համբարձումյանի անվան ջրացատկի օլիմպիական հերթափոխի մասնագիտացված մանկապատանեկան մարզադպրոց, Մովսես Խորենացի փողոց, 1/1 շենք, էլ. հասցե` [email protected]
Մրցման ամբողջ ընթացքում Գեղարքունիքի մարզի Շողակաթ համայնքի հարակից լողափում կաշխատեն ԱԻՆ փրկարարները, ջրափրկարարները, կլինեն շտապ օգնության մեքենաներ, մոտորանավակներ, կգործի նաև բուժկետ:
Համագործակցելով «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության հետ՝ մրցաշարի մասնակիցները Շողակաթ համայնք կտեղափոխվեն գնացքով: Արդեն տեղում մասնակիցները կստանան համապատասխան խորհրդատվություն լողուղիների հետ կապված, ինչպես նաև հնարավորություն կունենան Սևանա լճում անցկացնելու նախավարժանք՝ նախքան բուն մրցման մեկնարկը: Հիմնական մրցումն անցկացվելու է ափի երկայնքով, որտեղ ջրի խորությունը 2.5-3 մ է:
«ՀՀ վարչապետի գավաթ» սիրողական լողի մրցման ժամանակ աշխատելու է 20 հոգուց բաղկացած պրոֆեսիոնալ մրցավարական անձնակազմ:
Մրցաշարի գլխավոր մրցավար Արթուր Հովհաննիսյանը մասնակիցներին խորհուրդ է տվել չլարվել և հանգիստ հաղթահարել լողատարածությունը:
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ փոփոխություն էր տեղի ունեցել նաև մրցաշարի հաղթողների պարգևատրման կարգում: Ըստ այդմ՝ դրամական մրցանակներ են նախատեսված 1-ից 10-րդ տեղերը զբաղեցրած մասնակիցների համար: