«Մտահոգիչ է այն, որ կադրեր են կրթում նաև այն կադրերը, որոնց վերաբերյալ ձայնագրություն են հրապարակել: Պարզ է, չէ՞՝ ոնց են կրթել, ինչ արդյունքներ են տվել… Սկիզբը պետք է դրվի կրթության ոլորտից: Իրավիճակային, դրվագային լուծումները չեն կարող փոփոխություն բերել: Լայնածավալ, խորքային, բովանդակային ու արժեհամակարգերի վրա հիմնված փոփոխություն է անհրաժեշտ»,- «Դատաիրավական համակարգի բարեփոխումներ, որոնք այդպես էլ տեղի չեն ունենում. ինչո՞ւ» թեմայով քննարկման ժամանակ այս մասին նշեց «Հելսինկյան ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ Նինա Կարապետյանցը:
Անդրադառնալով ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի հրապարակած աղմկահարույց ձայնագրությանը՝ Գագիկ Ջհանգիրյանի մասնակցությամբ, Կարապետյանցը նշեց. «Շատերը քննարկում են, թե Ջհանգիրյանը հայհոյանք է հնչեցրել: Իհարկե, շատ վատ է արել, բայց այդ ձայնագրության մեջ կարևորագույն դրվագները թողած, ինչի՞ հետևից են ընկել: Մարդը համարում է, որ ինքն իրավունք ունի գործեր բացել ու փակել: Չգիտեմ՝ ինքն իր ուսանողներին է՞լ է նման բաներ սովորեցնում»:
Իրավապաշտպանի դիտարկմամբ՝ մտահոգիչ է նաև այն, որ հասարակական ընկալում  չկա առկա խնդիրների հետ կապված, մինչդեռ պետք է հասարակությունը հստակ պահանջ ներկայացնի: