2022 թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտնելու «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքը, որից հետո մի շարք գործարքներ օրենքի ուժով պետք է իրականացվեն բացառապես անկանխիկ եղանակով:
Հուլիսի 1-ից 300 000 դրամը գերազանցող գործարքները կիրականացվեն միայն անկանխիկ եղանակով:
Խախտումների դեպքում սահմանված են տուգանքներ: Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում տեղեկացրեց  ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը:
Փաոխնախարարը նշեց, որ օրենքով հաստատվել է, որ եթե գործարքի ժամանակ գումարը մաս-մաս վճարվի՝ խուսափելով անկանխիկ վճարումից, օրենքի կարգավորումներ կկիրառվեն և գործարքն առոչինչ կճանաչվի:
Նրա խոսքով՝ նաև տուգանքներ կկիրառվեն՝ ֆիզիկական անձանց կողմից առաջին անգամ խախտում կատարելու դեպքում տուգանքի չափը կկազմի 100 հազար դրամ, մեկ տարվա ընթացքում երկրորդ անգամ խախտում կատարելու դեպքում 200 հազար դրամ:
Խախտում կատարելու դեպքում նոտարները ևս պատասխանատվություն կկրեն և տուգանքների կենթարկվեն օրենսդրությամբ հաստատված չափով: