«Հայաստանոմ քաղաքական ճգնաժամ չկա»,- այս մասին նշեց ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը երկրում: Այս մասին ՀՀ արտգործնախարար նախարար Արարատ Միրզոյանի ՌԴ արտգործնախարար նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսում պատասխանելով ռուս լրագրողի հարցին:
Միրզոյանն իր կարծիքը հավաստելու համար նշեց երկու փաստարկ. «Անցած տարի տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք լուծեցին այն ժամանակ առկա քաղաքական ճգնաժամը, և բոլոր միջազգային կազմակերպությունների կողմից որպես թափանցիկ և ժողովրդավարական ճանաչվեցին։
Երկրորդ՝ տեղի ունեցող հանրահավաքների սակավամարդությունը չի վկայում այն մասին, որ ՀՀ քաղաքացիների կողմից հանրահավաքներն աջակցություն ունեն:
Միրզոյանը նշեց, որ ժողովրդավարական երկրում բոլորը խաղաղ հանրահավաքների իրավունք ունեն, սակայն արտգործնախարարի դիտարկմամբ,  խորհրդարանական ընդդիմությունը կարող է օգտվել իշխանություններին խորհրդարանի ամբիոնից քննադատելու իր իրավունքից, ինչը չի անում։
Նա նշեց, որ եթե ըննդիմությունը խոսեր, օրինակ, 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը չեղարկելու, սահմանազատման և հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացից դուրս գալու անհրաժեշտության մասին, գուցե այդ հակառակ դիրքորոշում ունենալը տրամաբանական մոտեցում կլիներ. «Բայց քանի որ դա չի անում, դա վկայում է ընդդիմադիր ուժերի շահարկումների մասին»: