Երևանում փետրվարի 21-22 տեղի է ունենալու «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի ու հանձնաժողովների նիստեր։
«Հանձնաժողովները չորսն են. քաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ, սոցիալական։ Այժմ ընթացքի մեջ է քաղաքական հանձնաժողովի նիստը»,- այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի հայկական պատվիրակության ղեկավար, «Քաղաքացիական պայմանագիր»խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը։
Նրա խոսքով՝ քաղաքական հանձնաժողովի նսիտում ներառվել է «Անվտնագությունը Հարավային Կովկասում» թեմայով, այդ թեմայի շրջանակներում այսօր՝ առավոտյան, քննարկվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը:
«Եվրոպական խորհրդարանի մեր գործընկերները, մասնակցելով այդ քննարկմանը, իրենց աջակցությունն են հայտնել այդ օրակարգին… Մեր պատկերացումը և միջազգային հանրության պատկերացումն այն է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի եռանախագահությունն է այն ֆորմատը, որտեղ կարող է խաղաղության համաձայնագիրը քննարկվել՝ միանշանակ կողմ լինելով հարավային Կովկասում կայունությանը և խաղաղությանը:
Խոսել են հրավիրյալ փորձագետներ, այնուհետև քաղաքական գործիչները մտքերի փոխանակություն են իրականացրել: Չկա բանաձև, որը պետք է դրվեր քվեարկության: Առանձին բանաձև կամ նախագիծ նախատեսված չէ»,- ընդգծեց Կարապետյանը: