Իշխանությունը ենթադրում է, որ սահմանագծումից հետո իրենց նշած տարածքներն անցնելու են Ադրբեջանին. Սեյրան Օհանյան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
«Կարծում եմ՝ նախևառաջ դրա մեջ կարող է թաքնված պահ լինել. այսինքն՝ իշխանությունները ենթադրում են, որ այդ տարածքները սահմանազատումից հետո անցնելու են ադրբեջանցիներին»,- այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, որ ԱԱԾ-ն իր հաղորդագրության մեջ նաև վարչապետն իր խոսքում բնակավայրերի ադրբեջանական անվանումներն են օգտագործել:
«Թե ինչ իրավապայմանագրային հենքի վրա և ինչ իրադրության գնահատման արդյունքում պետք է դա իրականացվի, ես չեմ հասկանում: Ի հակառակ մեր իշխանության՝ Ադրբեջանը փորձում է հայկական բնակավայրերը ադրբեջանական անուններով ներկայացնել; Սա Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ղեկավարության նկատմամբ հերթական ճնշման քաղաքականությունն է»:
Սեյրան Օհանյանը հիշեցրեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունում նշված է, որ համակամրտող կողմերը պետք է կանգնեն այն դիրքերում, որտեղ գտնվում են այդ պահին, նաև պետք է Ադրբեջանին հանձնվեին Քարվաճառի, Ակնայի, Քաշաթաղի և հարավային շրջանները:
«Սա հասկանալի է, եթե մի կողմից վերլուծենք, բայց մյուս կողմից անհասկանալի է, որ այն տարածքների հետ կապված, որոնք ռազմավարական նշանակություն ունեն, հետագա խաղաղության պայմանագրի կնքումից հետո, իրական սահմանազատման ու սահմանագծման ժամանակ խնդիրներ են առաջանալու: Առանց մի կրակոցի հանձնել ադրբեջանցիներին, սա մեզ համար, իհարկե, անհասկանալի է: Ի՞նչ է նշանակում Խորհրդային Միության քարտեզ, որոնք են դրանց իրավական հիմքերը, որտեղ են այդ քարտեզները ճանաչվել. որևէ մեկը պարզ կերպով հանրությանը չի ներկայացնում: Մենք ունենք բազմաթիվ պատմաբաններ, իրավագետներ, որոնց համար պատմական իրավագրությունն անչափ կարևոր է, շատերը ապացուցում են, որ այդ տարածքները եղել են հայկական, և խորհրդային տարիներին այսպիսի ճնշումների ընթացքում անցել են ադրբեջանցիներին: Այսինքն՝ պետք էր կանգնել այնտեղ, որտեղ պատերազմն ավարտվել է:
Այնտեղ, որտեղ առանց որևէ հենքի, առանց կոնկրետ իրավական փաստաթղթի դիրքերն անցել են ադրբեջանցիներին, հետագայում իրական սահմանագծման, սահմանազատման աշխատանքներից հետո, երբ հասկանանք, որ դա հայկական է, շատ դժվար է լինելու ադրբեջանցիներին այդ դիրքերից հետ շպրտել»,- ընդգծեց Օհանյանը՝ հավելելով, որ նկատի ունի և՛  ռազմավարական բարձունքները, և՛ Գորիս – Կապան ճանապարհի այն հատվածները, որտեղ ադրբեջանցիներն այսօր արդեն ոստիկանական հենակետեր են տեղադրել: