Մեր ապագան մեր ձեռքերում է: Այս մասին «Ապագա հայկականը» նախաձեռնության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին նշեց Ռուբեն Վարդանյանը:
«Մենք ենք պատասխանատու մեր ապագայի համար, մեր ապագան պետք է մենք՝ բոլորս միասին կառուցենք, հասկանանք՝ ուր ենք գնում»,- ասաց Վարդանյանը:
Նա կարևորեց գտնելու այն խնդիրների լուծումը, որոնք խոչընդոտում են առաջ գնալ. «Միակ բանաձևը մեր մեջ քննարկումներ կազմակերպելն է, միմյանց լսելու ունակությունն է, ամենքի կարծիքն էլ շատ կարևոր է»:
Նշենք, որ ապրիլի 29-ից մեկնարկել է «Ապագա հայկականը» հանրային նախաձեռնությունը, որի նպատակն է ստեղծել Հայաստանի և հայության կայուն զարգացման շուրջ համընդհանուր փոխըմբռնում։
Ծրագրի նախաձեռնող խմբում են Ռիչարդ Ազարնիան (Ֆրանսիա), Արթուր Ալավերդյանը (Հայաստան), Նուբար Աֆեյանը (ԱՄՆ) և Ռուբեն Վարդանյանը (Ռուսաստան)։ Ծրագրի մշակմանը և քննարկմանը մասնակցել են հարյուրավոր մարդիկ աշխարհի տարբեր երկրներից: