Վերաքննիչ քրեական դատարանում մեկնարկել է Սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կայացրած՝ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշման դեմ Դատախազության բողոքի քննությունը:
Հիշեցնենք՝ ապրիլի 6-ին էր հրապարակվել Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը, դատարանը բավարարել էր Սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով պաշտպանական թիմի միջնորդությունները  չորս ամբաստանյալների` ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի, ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով: Միևնույն ժամանակ դատարանը վերացրել էր Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի գույքի ու արխիվների վրա դրված կալանքը:
Ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման հիմքում մարտի 26-ի ՍԴ որոշումն էր, որով ՔՕ 300.1-րդ հոդվածը ճանաչվել էր անվավեր:
Առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել  դատախազները՝ պնդելով  վերացնել ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը:
Դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը Քոչարյանի և մյուսների գործով դատարանին միջնորդեց դիմել ՍԴ: