Գերության մեջ հայտնված անձանցից 19-ը խոշտանգվել ու սպանվել է ադրբեջանական զինծառայողների կողմից. դիմել ենք ՄԻԵԴ. Արտակ Զեյնալյան
ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Արտակ Զեյնալյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացրել է, որ ռազմագերիների, ազատազրկված անցանց խոշտանգելու, սպանելու փաստերի առնչությամբ դիմել են ՄԻԵԴ:
«Եվրոպական դատարանում հայ գերիների իրավունքների պաշտպանության մասին
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում, ինչպես նաև 2020 թ-ի նոյեմբերի 9-ին կնքված եռակողմ համաձայնագրի ստորագրումից հետո, շարունակվել են գերեվարվել ազգությամբ հայ քաղաքացիական անձինք և զինծառայողներ:
Գերության մեջ հայտնված անձանցից՝ թվով 19-ը, խոշտանգվել ու սպանվել են ադրբեջանական զինծառայողների կողմից, ինչը համարվում է ռազմական հանցագործություն:
Ռազմագերիների, ազատազրկված անցանց խոշտանգելու, սպանելու փաստերի առնչությամբ դիմել ենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Ստորև ներկայացնում ենք նրանց ցուցակը: