Ի՞նչ է նշանակում բացահայտ ուղղորդել: Եթե կա առերևույթ հանցագործության դեպք, ապա իրավապահ մարմինները պետք է ձեռնարկեն համապատասխան միջոցառումներ: Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց փոխոստիկանապետ Արա Ֆիդանյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք քաղաքական ճնշում պատվեր չէր արդյոք Սյունիքում վարչապետի կողմից ԱԱԾ պետին և ոստիկանապետին հանձնարարական տալը՝ բացահայտ ուղղորդելով:
Հարցին, որ եթե Սյունիքում խուլիգանություն էր տեղի ունենում, ինչո՞ւ էր ոստիկանությունն անգործության մատնված, Դիդանյանը պատասխանեց. «Ոստիկանությունն անգործութան չի մատնվել: Նաև ոստիկանների համազգեստներից ակնհայտ երևում է, թե ինչ վիճակում են հայտնվել նրանք: Եթե դա դիտարկում եք անգործություն, ապա, կներեք, ոստիկանությունն այդ ուժերով ավելին չէր կարող անել: Լրացուցիչ ուժերի պարագայում, գուցե, հնարավոր լիներ»:
Փոխոստիկանապետը նաև հերքեց, որ ոստիկաններով լի ավտոբուսներ են Երևանից Սյունիք գնացել: «Գնացել են այնքան, որքան անհրաժեշտ է հասարակական կարգն ապահովելու համար», – ասաց Ֆիդանյանը: