2020 թվականին ԱՆ Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունն ունեցել է 80 վարույթ, 2019-ի համեմատ վարույթների թիվը գրեթե չի փոխվել: Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում տեղեկացրեց ՀՀ ԱՆ Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության պետ Գևորգ Հայրապետյանը՝ «Անձնական տվյալների պաշտպանության վիճակը Հայաստանում. 2020 թվականի ամփոփում» թեմայով ասուլիսում:
«Վարույթներից 69-ը վերաբերել են ոչ թե կոնկրետ անձանց անձնական տվյալների պաշտպանությանը, այլ պետական մարմինների, ՏԻՄ-երի, իրավաբանական անձանց կողմից անձնական տվյալների մշակման իրավաչափության ստուգմանը: Սա ցույց է տալիս, որ բալանսը փոխվել է, և ընդհանուր անձնական տվյալների պաշտպանության վերաբերյալ խորհրդատվական բնույթի գործառույթներն ավելի գերակշիռ են դարձել: 2020թ. գործակալությունը 301 խորհրդատվություն է տրամադրել, որոնք վերաբերել են տարբեր թեմաների, գերակշռել են համացանցում անձնական տվյալների պաշտպանության վերաբերյալ խորհրդատվությունները, որոնք վերաբերել են հիմնականում քաղաքացիների նկարների գողությանը, նրանց անունով կեղծ էջերի բացմանը, տարբեր հավելվածների օգտագործմանը, որոնք առնչվել են կիբերանվտանգությանը, համացանցային հիգիենային և այլն»,- նշեց Հայրապետյանը: