Ինչպես պատերազմական օրերին, այնպես էլ հետպատերազմյան շրջանում հայաստանյան մշակութային մի շարք օջախներ շարունակում են կամավորական սկզբունքով կամ իրենց մասնագիտական գործունեության շրջանակում օգտակար լինել պետությանը:
Այսպես՝ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի անձնակազմը պատերազմական օրերին քողարկող ցանցեր էր պատրաստում սահմանի համար, իսկ հիմա արդեն միջնորդի դերում է՝ բարերարների տրամադրած մի շարք ապրանքներ հասցնում է Արցախի փախստականներին: Թատրոնի աշխատակիցներն ու կամավորները նաև գուլպաներ և գլխարկներ են գործում նրանց համար:
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի ողջ անձնակազմը ևս պատերազմի օրերին հերթափոխով ռազմաճակատի համար ցանցեր էր գործում։ Այդ աշխատանքը ղեկավարում էր ալտահարուհի Ժաննա Ափինյանը: Հիմա նա կապ է պահում Գերմանիայի հայ համայնքի հետ, որի ֆինանսավորմամբ օգնում է պատերազմի ընթացքում զոհված կամ վիրավորված զինծառայողների ընտանիքներին:
Պատերազմի ընթացքում Երևանի պետական տիկնիկային թատրոնում կամավորական աշխատանքներ էին ընթանում՝ Արցախից եկած ընտանիքներին սնունդով, հագուստով, դեղորայքով և հիգիենայի պարագաներով ապահովելու ուղղությամբ։ Ի դեպ, թատրոնն այդ օրերին չփակեց վարագույրները. ներկայացումներ խաղաց արցախցի մանուկների համար։ Ռեժիսոր Սամսոն Մովսեսյանը տեղեկացնում է՝ կառույցն այժմ էլ իրականացնում է մի շարք ծրագրեր:
«Սարգիս Մուրադյան» պատկերասրահը պատերազմի ժամանակ հավաքագրում էր ամենատարբեր իրեր և ուղարկում ռազմաճակատ, իսկ հիմա կամավորների խումբն այնտեղ արցախցի փախստականների հոգսերն է հոգում՝ վերջիններիս ապահովելով անկողնային պարագաներով: Ի դեպ, այս օրերին պատկերասրահում ներկայացված է ցուցահանդես-վաճառք, որից ստացված ողջ հասույթը կուղղվի կամավորական ծրագրերին:
Պատերազմի ամենաթեժ օրերին Գյումրու Վարդան Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնը ներկայացմամբ հանդես եկավ Գյումրիում և Երևանում՝ ամբողջ հասույթն ուղղելով «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ»-ին: Այժմ էլ թատրոնն անակնկալ ունի: