Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 18-ին վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նիստի ուղերձում հայտարարեց` ժողովրդագրական իրավիճակի էական և կտրուկ բարելավման արդյունքում Հայաստանի բնակչության թիվը 2040 թվականին կհասնի 4 միլիոնի:
Հետագայում ևս Սերժ Սարգսյանը վերահաստատեց իր այս ծրագիրը՝ ասելով, որ այն իրատեսական է:
Ըստ նախագահի՝ առաջիկա բոլոր տարիներին իշխող ուժի քայլերն ուղղված են լինելու Հայաստանում բնակչության բնական աճի տեմպերի ավելացմանը, արտագաղթի և ներգաղթի հարաբերակցության վերափոխմանը:
Մինչ իշխող հանրապետականի անդամները վստահաբար պնդում են, որ 2040 թ-ին ՀՀ բնակչությունը 4 միլիոնի հասցնելն իրագործելի ծրագիր է, նրանց ընդդիմախոսները հակափաստարկներն են ներկայացնում՝ կասկածի տակ առնելով նման հնարավորությունը: Առկա տնտեսական, քաղաքական, սոցիալական գործոններն ու նաև՝ բարոյահոգեբանական իրավիճակը հաշվի առնելով՝ արդյոք 2040-ին Հայաստանը կարող է ունենալ 4 միլիոն բնակիչ:
Թեմայի շուրջ Factor.am-ը զրուցել է ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի և «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արամ Սարգսյանի հետ: