Հայաստանի մանկական քաղցկեղի և արյան հիվանդությունների կենտրոնի ղեկավար Գևորգ Թամամյանն այսօր ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացրեց, որ աշխատանքից ազատման դիմում է գրել։ Որպես պատճառ Թամամյանը նշել է այն, որ ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը որոշել է հոկտեմբերի 1-ից լուծել բժիշկ Սամվել Դանիելյանի պայմանագիրը՝ որպես պրոֆ. Ռ.Հ. Յոլյանի անվան Արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն:
Առողջապահության նախարարության խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը Factor.am-ի հետ զրույցում պարզաբանեց, որ լրանում է Սամվել Դանիելյանի աշխատանքային պայմանագրի ժամկետը, սակայն, տարիքից ելնելով, նա այլևս չի կարողանա մասնակցել նոր մրցույթի։
«Ըստ ընթացակարգի՝ նոր մրցույթ պետք է հայտարարվի։ Տնօրենի մրցույթին, օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, կարող է մասնակցել 65 տարեկանը չլրացած անձը: Սամվել Դանիելյանն Արյունաբանական կենտրոնի տնօրենի թափուր պաշտոնի մրցույթին մասնակցել և 2019 թվականի հունվարի 14-ին նշանակվել է տնօրեն: Մինչ այդ, 2018թ․ հունիսի 21-ից նա եղել է տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար: Մրցույթի արդյունքում Դանիելյանի հետ կնքվել է աշխատանքային պայմանագիր մինչև 2020թ․ հոկտեմբերի 1-ը` վերջինիս 65 տարեկան լրանալը»,- ասաց ԱՆ խոսնակը:
Իսկ Գևորգ Թամամյանի՝ աշխատանքից ազատման դիմումն Ալինա Նիկողոսյանը չմեկնաբանեց՝ նշելով, որ Թամամյանի անձնական որոշումն է։ Իսկ ինչ որոշում կկայացվի Թամամյանի դիմումի հետ կապված՝ դեռ ասել չի կարող:
Աշխատանքից ազատման դիմումի հետ կապված Factor.am-ը պարզաբանում խնդրեց նաև Հայաստանի մանկական քաղցկեղի և արյան հիվանդությունների կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Թամամյանից:
«Իմ իմանալով՝ օրենքի հետ կապված որևէ խնդիր չկա, դա՝ մեկ: Բայց եթե նույնիսկ լիներ, ապա նման մասնագետների պարագայում պետությունն ինքը պիտի փորձի լուծումներ գտնել՝ հաշվի առնելով այդքան տարիների ձեռքբերումներն այդ ոլորտում»,- ասաց Թամամյանը:
Նա նշեց նաև, որ դիմումը փոխանցել է իր անմիջական ղեկավարին՝ Սամվել Դանիելյանին, բայց տեղյակ չէ՝ արդյո՞ք վերջինն արդեն ստորագրել է այն։ Գևորգ Թամամյանը, միաժամանակ, չցանկացավ պատասխանել հարցին, թե ինչպիսի՞ն է եղել Սամվել Դանիելյանի արձագանքը իր՝ աշխատանքից դուրս գալու հետ կապված։
Factor.am-ը նաև հետաքրքվեց՝ ի՞նչ տրամադրություն է Արյունաբանական կենտրոնում կամ Հայաստանի մանկական քաղցկեղի և արյան հիվանդությունների կենտրոնում, արդյո՞ք պետք է աշխատակիցներից էլի ազատման դիմումների սպասել: Թամամյանն ասաց՝ տեղյակ չէ:
Հիշեցնենք, Հայաստանի մանկական քաղցկեղի և արյան հիվանդությունների կենտրոնի ղեկավար Գևորգ Թամամյանը Ֆեյսբուքում գրել էր. «Ուզում են տեղեկացնել, որ քիչ առաջ ներկայացրել եմ ազատման դիմում Հայաստանի մանկական քաղցկեղի և արյան հիվանդությունների կենտրոնի ղեկավարի պաշտոնից և Արյունաբանական կենտրոնում որպես մանկական ուռուցքաբան-արյունաբան հետագա աշխատանքից: Որոշմանս պատճառ է հանդիսացել այն, որ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը որոշել է սույն թվականի հոկտեմբերի 1-ից լուծել բժիշկ Սամվել Դանիելյանի պայմանագիրը որպես պրոֆ. Ռ.Հ. Յոլյանի անվան Արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն:
Հպարտ եմ և երջանիկ, որ ինձ կարող եմ համարել բժիշկ Դանիելյանի աշակերտը, ում օրինակով տարիներ առաջ ընտրեցի մանկական ուռուցքաբան-արյունաբանի մասնագիտությունը: Երբ 2018թ-ին բժիշկ Դանիելյանը հետ վերադարձավ Հայաստան և նշանակվեց Արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն, համարել և համարում եմ այդ նշանակումը հեղափոխության լավագույն ձեռքբերումներից մեկը, ինչը նաև թույլ տվեց համախմբել և միավորել ամբողջ ոլորտը: Վերջին երկու տարիների ընթացքում ահռելի աշխատանք կատարվեց արյունաբանության և մանկական ուռուցքաբանության բնագավառում և համոզված կարող եմ ասել, որ այդ զարգացումն այլևս անշրջելի է:
Շնորհակալ եմ բոլոր նրանց, ովքեր նպաստեցին և մաս կազմեցին այս զարգացմանը, իսկ Հայաստանի մանկական քաղցկեղի և արյան հիվանդությունների կենտրոնի ամբողջ թիմին կխնդրեմ նույն կերպ շարունակեն այն բոլոր զարգացման ծրագրերը, որոնք նպաստելու են ևս մեկ երեխայի առողջացման»: