Այսօր հայտնի դարձավ, որ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքից ազատել է վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների:
Պաշտոնանկ են արվել Եվրոպայի հայ համայնքների վարչության պետ Կարեն Ավանեսյանը, Եվրոպայի հայ համայնքների վարչության Արևմտյան Եվրոպայի հայ համայնքների հետ կապերի բաժնի պետ Նատալյա Դանիելյանը, Ամերիկայի հայ համայնքների վարչության Հարավային Ամերիկայի և Ավստրալիայի հայ համայնքների հետ կապերի բաժնի պետ Գոհար Սահակյանը, սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հայրենադարձության և հետազոտությունների վարչության պետ Գրիգոր Արշակյանը, հանձնակատարի գրասենյակի համահայկական, միջազգային և եկեղեցական կառույցների հետ կապերի վարչության համահայկական և միջազգային կազմակերպությունների հետ կապերի բաժնի պետ Անահիտ Դավթյանը, հանձնակատարի գրասենյակի համահայկական, միջազգային և եկեղեցական կառույցների հետ կապերի վարչության պետ Քնարիկ Պետրոսյանը, Մերձավոր և Միջին Արևելքի հայ համայնքների վարչության պետ Լևոն Անտոնյանը, մերձավոր սփյուռքի հետ կապերի վարչության պետ Տարոն Շագոյանը, հայրենադարձության և հետազոտությունների վարչության հետազոտությունների բաժնի պետ Էլիզ Ալբերտի Գևորգյանը, ԱՊՀ հայ համայնքների վարչության ՌԴ, Ուկրաինայի, Բելառուսի և Մոլդովայի հայ համայնքների հետ կապերի բաժնի պետ Էդգար Հովսեփյանը:
Վարչապետ մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը պաշտոնակությունների վերաբերյալ Factor.am-ի հարցերին ի պատասխան՝ առաջարկեց պարզաբանում ստանալ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից: Նա միայն նշեց, որ ընթացակարգը պահանջում էր, որ վարչապետը պետք է ստորագրեր պաշտոնակության որոշումները:
Իսկ ահա սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից փոխանցեցին, որ կառուցվածքային փոփոխություններով պայմանավորված՝ եղել են կրճատումներ: Թե ինչ փոփոխությունների մասին է խոսքը, կառույցի մամուլի պատասխանատուն նշեց՝ «որևէ կերպ չեմ կարող մեկնաբանել»: