Արդյո՞ք սպասվում է վարկավորման տոկոսադրույքների նվազեցում և կա՞, արդյոք, վտանգ, որ ստեղծված ճգնաժամի պայմաններում վարկավորման տոկոսադրույքները կարող են բարձրանալ։ Այս հարցն այսօր Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Լուսինե Բադալյանն ուղղեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանին։
«Աշխարհի շատ երկրներում այս պահի դրությամբ նկատվում է վարկային պորտֆելների սահմանափակում, վարկային տոկոսադրույքների աճ և վարկային պայմանների խստացում։ Որովհետև այն ռիսկերը, որոնց բախվել են համաշխարհային անորոշության պարագայում, չափազանց մեծ են։ Ու բանկերը, որպես կոնսերվատիվ կառույցներ, փորձում են զսպել իրենց առջև կանգնած ռիսկերը այդ ճանապարհով։ Հայաստանում, բարեբախտաբար, մեր այս պահին վարկային տոկոսադրույքների աճ չենք տեսնում։ Մենք տեսնում ենք նաև վարկային պորտֆելի որոշակի աճ»,- մասնավորապես նշեց ԿԲ նախագահը։