Կա մի քաղաքական համատեքստ, որը ծնունդ է առել այս գումարման Ազգային ժողովի ձևավորման առաջին օրից, և այդ համատեքստը հետևյալն է. ստեղծել տպավորություն, որ ԱԺ-ն պրոֆեսիոնալ չէ, անլուրջ է, որ այստեղ ամբողջ օրն ինչ-որ անիմաստ խոսակցություններով են զբաղված: Խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ այս մասին ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ի՞նչ փաստեր ունեն՝ ասելու, որ ԼՀԿ-ն համագործակցում է նախկինների հետ և խորհրդարանում տեղի ունեցած միջադեպը նույնպես նախկինների կողմից հրահրված սադրանքի համատեքստում է:
«Եվ շատ տրամաբանական է, թե ում էր ձեռնտու այս համատեքստը, այս մտայնությունը ստեղծել՝ նախկին իշխանություններին, որոնք չեն անցել Ազգային ժողով»,- ասաց նա:
Ռուբինյանի պնդմամբ՝ եթե համադրենք մի քանի համատեքստ, կստացվի, որ վերջին շրջանում «Լուսավոր Հայաստանը», կամա թե ակամա, գտնվում է այս համատեքստում: