Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի թեժ գծերին մարտ ամսին 803 զանգ է ստացվել։ Վերլուծելով այս ցուցանիշը՝ կոալիցիայից նշում են՝ կարող են հստակ ասել, որ 30%-ով ավելացել են ընտանեկան բռնության թեժ գծերի հեռախոսազանգերը՝ այս տարվա նախորդ երկու ամիսների համեմատ։ Ընդ որում, կանայք զանգահարում են թե՛ բռնության հետ կապված խորհրդատվության, թե՛ սոցիալական աջակցության համար։
Հատուկ դրության հաստատման և տանը մնալու կարգադրության արդյունքում  կանայք ավելի են տուժում՝ ընտանեկան բռնության, կենցաղում հոգսերի անհավասար բաշխման, սահմանափակ նյութական հնարավորությունների և աղքատության պատճառով։ Իրավապաշտպան Զառա Հովհաննիսյանը Factor.am-ի հետ զրույցում ասաց՝ ահազանգերի ավելացումը պայմանավորում է այն հանգամանքով, որ մարդիկ տանն են, նյարդերը լարված են։
«Սահմանափակումները սրացնում են վիճակը, քանի որ ներս ու դուրս վիճակը դժվար է կազմակերպել և ցանկացած լարվածություն կարող է հանգեցնել նաև բռնության»,-նշեց նա։
Իրավապաշտպանն ասաց, որ կան նաև սոցիալական աջակցության խնդրանք պարունակող զանգեր։
«Կանայք էլ ավելի խոցելի են դառնում այս իրավիճակում, հատկապես՝ նախկինում աջակցություն ստացած, բռնությունը վերապրած կանայք»,- ընդգծեց նա։
Զառա Հովհաննիսյանը շեշտեց նաև՝ գուցե բռնության դեպքերն այժմ ավելի շատ են, քան արտացոլված է զանգերի տեսքով. «Մենք այժմ չենք կարող ամբողջ պատկերն իմանալ, քանի որ զանգահարելու խնդիր կա։ Տնից զանգ կատարելը կարող է խնդրահարույց լինել կանանց համար»։
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ այս դժվարությունից ելնելով, նախկինում կանայք անձամբ են այցելել աջակցման կենտրոն, իսկ ներկայում՝ արտակարգ դրության պայմաններում առկա տեղաշարժման սահմանափակումներից ելնելով, դա չեն կարող անել։