Թումանյանի թանգարանում Ստալինյան բռնաճնշումների մասին «Խավարում» ցուցադրության փակման շուրջ սեպտեմբերի 13-ին Աժ պատգամավոր Արարատ Միրզոյանի հարցին ի պատասխան՝ ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը հավաստիացրեց. «Ցուցահանդեսը այս կամ այն տեսքով իհարկե պետք է դառնա, ավելի լայն տարածման հնարավորություն ունենա: Ես կարծում եմ, որ մենք կանգ չենք առնելու դրա վրա, այս տարի բռնաճնշումների հիշատակի 80 ամյակն է, մենք շատ ավելի լայնածավալ միջոցառումներ ենք պլանավորելու»:
Այս հայտարարությունից 1,5 ամիս անց Factor.am-ը Դավիթ Հարությունյանից հետաքրքրվեց, թե ինչու ցուցահանդեսն այդպես էլ չվերաբացվեց՝ չնայած Աժ ամբիոնից իր հնչեցրած հավաստիացմանը: Նախարարը, սակայն, պատասխանեց, թե այն ժամանակ մշակույթի նախարարը երկրում չէր, և ինքը ներկայացնում էր կառավարության դիրքորոշումը: Այժմ արդեն կոռեկտ չի համարում պատասխանել մշակույթի նախարարի ոլորտին վերաբերող հարցերին:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 15-ին Թումանյանի թանգարան այցելած Արմեն Ամիրյանը թանգարանի տնօրենի հարցին՝ վերաբացվելու է ցուցադրությունը, պատասխանել է՝ «Ոչ»: