2019 թվականի ընթացքում մաքսային ձևակերպում է ստացել 189 հազար 19 մեքենա, իսկ նախորդ տարի եղել է 64 հազար։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։
«Մեքենաների գծով գանձումները՝ պետական եկամուտները, կազմել են շուրջ 95 մլրդ կամ 58 մլրդ-ով ավել՝ նախորդ տարվա համեմատ։ Մեր ընդդիմախոսներն ասում են, որ օրինակ՝ 2019 թվականի ավտոմեքենաների այդ աննախադեպ ներհոսքը չենք ունենալու 2020 թվականի ընթացքում։ Ինչո՞վ եք պատրաստվում կատարել բյուջետային մուտքերի գծով ծրագրավորված ցուցանիշները։ Մենք նախկին պարտքերը մարելու ճանապարհով գնալով չեզոքացրել ենք ժամանակավոր էֆեկտ ունեցող եկամուտների ազդեցությունը հաջորդ տարիների նկատմամբ»,- տեղեկացրեց Դավիթ Անանյանը։
Նա նաև հավելեց, որ ժամանակավոր եկամուտների ազդեցության անբարենպաստ հետևանքը չեզոքացրել են 2020 թվականի ընթացքում։ «2020 թվականին ունենալու ենք էլի բյուջետային եկամուտներ, մեր պատկերացմամբ, շատ ավելին, քան ծրագրավորված է 2020 թվականի Պետական բյուջեի մասին օրենքով»,- նշեց Անանյանը։