ԱԱԾ-ի 100-ամյակի միջոցառմանը հետևելիս հասկացա, որ մենք լինելով հալածյալ ազգ, նշում ենք մեզ հալածող  կառույցի 100-ամյակը․ Լարիսա Մինասյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
«Ազգային անվտանգության ծառայությունը ոչ թե Առաջին հանրապետության իրավահաջորդն է, այլ ռուսական КГБ-ի, ու այս ծառայությունը չի ենթարկվել ռեֆորմների և շարունակում է ազգային անվտանգությունը նույնականացնել իր քաղաքացիների նկատմամբ որոշակի գործողություններ իրականացնելու հետ, իսկ ինչ վերաբերում է վերջերս ԱԱԾ-ի 100-ամյակի միջոցառմանը, ապա դրան հետևելիս ես հասկացա, որ մենք լինելով հալածյալ ազգ, նշում ենք մեզ հալածող  կառույցի 100 ամյակը»,-  «Ազգային անվտանգության մարմինների կազմավորման 100-ամյակը. ձեռքբերումներ և բացթողումներ» թեմայով քննարկման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց  «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան» գրասենյակի գործադիր տնօրեն Լարիսա Մինասյանը։
«Մեր բռնադատվածների արյունն այդ կազմակերպության ձեռքերի վրա է։ Եվ  չենք կարող ասել, որ այդ կառույցը չի եղել տոտալիտար համակարգի ամենակարևոր զենքը․ այն թաղված է եղել կոռուպցիայի մեջ, որովհետև կոռուպցիայով է «վերբովկա արել» մարդկանց, կոռուպցիան եղել է այս կառույցի ուղն ու ծուծը։ Հիմա մենք դրա իրավահաջորդն ենք և այսօր այդ կառույցը ռեֆորմի չենք ենթարկել»,- ասաց Մինասյանը՝ նշելով, որ կա այդ կառույցում ռեֆորմներ անցկացնելու անհրաժեշտություն։