Մարդու իրավունքների պաշտպանության  հարցում թեև նոր իշխանության հաստատումից հետո բավականին քայլեր են կատարվել, սակայն  դրանք դեռ բավարար չեն: Շատ կարևոր հարց է, թե որքանո՞վ նոր իշխանությունը կկարողանա իր ունեցած վստահության բարձր տոկոսն իրացնել այս հարցում և դիմագրավել բոլոր մարտահրավերներին։ Այս մասին այսօր «Մարդու իրավունքների պաշտպանության և դատական համակարգի խնդիրները Հայաստանում. 2018 թ» տարեվերջյան ամփոփիչ քննարկման ժամանակ ասաց  Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը՝ նշելով, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության  համատեքստում շատ կարևոր է այն ռազմավարությունն ու հայեցակարգը, որը պետք է դրվի նոր իշխանության առաջ։
«Դա հնարավորություն կտա տարիներ շարունակ չլուծված հարցերին լուծումներ տալ»,- ասաց Սաքունցը։
Արթուր Սաքունցը նաև նշեց, որ գորրծադիր իշխանությունից և նոր ձևավորված Ազգային ժողովից ակնկալում են հայեցակարգային մոտեցումներ մարդու իրավունքների  խնդիրների նկատմամբ և շեշտեց, որ իրենք պատրաստ են առանց բարիկադավորման համագործակցել իշխանությունների հետ այս հարցերի շրջանակում։
Իրավապաշտպանը նաև հավելեց, որ քաղաքացիական  հասարակությունն այսուհետ ունի իր օրակարգը, որը պատրաստ է ներկայացնել։