Հրապարակված ձայնագրությունից երևաց, որ վարչապետի պաշտոնակատարը ոչ թե միջամտում է, այլ հետաքրքվում. Արմեն Բաղդասարյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի և ԱԱԾ պետ Արթուր Վանեցյանի հեռախոսային խոսակցության գաղտնալսված հատվածի 2-րդ մասում, ըստ էության, որևէ նոր բան չկա և, կարծես թե, առաջին մասից շատ էլ չէր տարբերվում․այս մասին այսօր հրավիրված քննարկման ժամանակ ասաց քաղաքագետն անդրադառնալով օրերս հրապարակված գաղտնալսման երկրորդ մասին։
«Իհարկե՛, պետության ղեկավարները չպետք է միջամտեն դատաիրավական համակարգի գործունեությանը, սա անվիճելի է, սակայն լինում են դեպքեր, երբ դատաիրավական համակարգի գործունեությունն առնչվում է պետական անվտանգության հետ․ օրինակ Յուրի Խաչատուրովի դեպքը։ Երբ պետության առաջին դեմքը հետաքրքրվում է այդ գործից, նա ոչ թե միջամտում է դատաիրավական համակարգի գործերին, այլ հետաքրքրվում է այն հարցից, որը վերաբերում է պետության անվտանգության խնդրին, թեև պետք է նշեմ, որ այս ձայնագրությունից  երևաց, որ վարչապետի պաշտոնակատարը ոչ թե միջամտում է, այլ՝ հետաքրքվում»,-ասաց Բաղդասարյանը՝ շեշտելով, որ մենք մի կողմից ունենք անկախ դատական համակարգ, մյուս կողմից՝ պետական անվտանգության խնդիր․ ուստի այս  երկուսի միջև սահմանը շատ նուրբ է։
Քաղաքագետ Հակոբ  Բադալյանն էլ խնդրի վերաբերյալ նկատեց, որ  իրավականորեն այդ ուժային կառույցները ենթական են վարչապետին, հետևաբար, նորմալ է, որ նրանցից վարչապետի պաշտոնակատարը հետաքրքվում է աղմկոտ քրեական գործերի ընթացքից։