ՀԱՊԿ-ում լարումը կարող է հղի լինել տհաճ հետևանքներով: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 19-ին, ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը:
«Մենք զգուշացրել էինք, որ Խաչատուրովը ՀԱՊԿ երկրների համաձայնությամբ նշանակված անձ էր, և նրա նկատմամբ պետք է գործ հարուցվեր, պետք է կալանավորվեր, նախապես, էթիկայի նորմերից ելնելով՝ պետք է տեղյակ պահվեր ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարներին: Դա չի արվել»,- հավելեց նա:
Բաղդասարյանի խոսքով՝ լարվածությունն ու սրումն այդտեղից առաջացավ, և կանխատեսելի էր, որ Հայաստանը պետք է կորցնի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը: «Ինձ թվում է՝ իրենք, նաև Նիկոլ Փաշինյանը կորոշի, թե ինչպես պետք է իրեն դրսևորի դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ Պետերբուրգում: Համենայն դեպս՝ այս լարումը ձեռնտու չէ մեր հետագա քաղաքական քայլերի համար»,- նշեց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը: