Ազգային ժողովի պատգամավոր Հայկ Սարգսյանն առաջարկում է 1,5-3 միլիոն դրամ տրամադրել յուրաքանչյուր զորացրվող զինվորի, սակայն ոչ պետական բյուջեից։
«Առաջարկում եմ ստեղծել զինվորների հատուկ ֆոնդ, որտեղ կմուտքագրվեն գործող և առաջարկվող օրենսդրական փոփոխություններով մուտքագրվող բոլոր գումարները: Տարվա ընթացքում հավաքագրված ամբողջ գումարը հավասարաչափ կբաշխվի այդ տարի զորացրվող զինծառայողների միջև:
Որքան ավելի մեծ թվով հետախուզվող քաղաքացիներ վերադառնան և վճարեն, որքան ավելի մեծ թվով մեր հայրենակիցներ դիմեն և դառնան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, այդքան ավելի մեծ գումար կհավաքագրվի և կբաշխվի մեր զինծառայողների միջև: Այս գումարը 20 տարեկան երիտասարդը կարող է ծախսել կրթություն ստանալու, սեփական գործ սկսելու կամ կյանքի առաջին լուրջ քայլերը անելու համար: Ծառայող տղաները կհասկանան, որ ծառայությունից հետո իրենց սպասվում է մեկնարկային կապիտալ և իրական հնարավորություն նոր կյանքի համար»,-նշել է Սարգսյանը:
Պատգամավորը ներկայացրել է նաև ֆոնդի ձևավորման աղբյուրները.
«1-ին. Իմ կողմից հեղինակած և արդեն ուժի մեջ մտած օրենքներից մեկով՝ 27 տարին լրացած և պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափած քաղաքացիները կարող են վճարել 15 միլիոն դրամ և ազատվել քրեական պատասխանատվությունից: Այս օրենքով արդեն իսկ հավաքագրվել է 2 միլիարդից ավել գումար: Առաջարկում եմ այս ամբողջ գումարը ուղղել զինվորների հատուկ ֆոնդին:
2-րդ. Իմ մեկ այլ օրենքով՝ չծառայած և 27 տարին լրանալուց հետո հաշվառման կանգնած քաղաքացիները նույնպես պարտավոր են վճարել գումարներ: Այս գումարները ևս առաջարկում եմ ուղղել զինվորների հատուկ ֆոնդ:
3-րդ. Իմ մեկ այլ օրենքով՝ 27 տարին լրանալուց հետո Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացող արական սեռի քաղաքացիները նույնպես պարտավոր են ծառայել մեկ տարի ժամկետով կամ վճարել 2,5 միլիոն դրամ: Այս օրենքով արդեն իսկ հավաքագրվել է 160 միլիոն դրամ: Այս գումարները ևս առաջարկում եմ ուղղենք զինվորների հատուկ ֆոնդ:
4-րդ. Բազմաթիվ տղաներ մինչև 18 տարին լրանալը հրաժարվում են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից, որպեսզի հետագայում չանցնեն պարտադիր զինվորական ծառայություն: Միայն 2025 թվականին 2811 արական սեռի քաղաքացիներ մինչև 18 տարին լրանալը հրաժարվել են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից: Առաջարկում եմ քաղաքացիությունից հրաժարվելու համար սահմանել 15 միլիոն դրամ և այս ամբողջ գումարը ևս ուղղել զինվորների հատուկ ֆոնդ:
5-րդ. Առաջարկում եմ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու համար 2,5 միլիոն դրամ վճարելու հնարավորությունը տարածել նաև 18-ից 27 տարեկան քաղաքացիների վրա: Սա կմոտիվացնի, որպեսզի մեր հայրենակիցները չսպասեն մինչև իրենց 27 տարին լրանալը, այլ 18 տարեկանից սկսած գան Հայաստանի Հանրապետություն, դառնան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, վճարեն 2,5 միլիոն դրամ: Հավաքագրված ամբողջ գումարները ևս կուղղենք զինվորների հատուկ ֆոնդ:
6-րդ. Առաջարկում եմ կրճատված ժամկետով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու հնարավորություն տանք նաև 18-ից 27 տարեկան տղաներին, որպեսզի նրանք ստիպված չլինեն սպասել մինչև լրանա իրենց 27 տարին: Այս պահին ունենք 4000-ից ավել հետախուզվող տղաներ և հնարավոր է ահռելի ֆինանսական միջոցներ գեներացնել այս օրենքի շնորհիվ: Եվ այս ամբողջ գումարը ևս կուղղենք զինվորների հատուկ ֆոնդ»,-ասել է նա: