2025 թվականին ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկներում արձանագրվել է մահվան 24 դեպք, որոնցից 8-ը՝ ինքնասպանություն։ 2018 թվականից հետո սա բանտային մահերի ամենացավալի վիճակագրությունն է, իսկ վերջին տասնամյակում նման բարձր թվով ինքնասպանություններ արձանագրվել են միայն 2016 թվականին։ Ինչո՞ւ են ավելացել բանտային մահերը, ի՞նչ համակարգային խնդիրներ են արձանագրվել 2025 թվականին՝ բուժօգնության, ինքնասպանությունների կանխարգելման, քրեական ենթամշակույթի հաղթահարման, բանտային կառավարման հետ կապված։
Տարվա ընթացքում տեղի են ունեցել որոշակի կառուցվածքային փոփոխություններ, մասնավորապես, փակվել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ն։ Արդյո՞ք այդ փոփոխությունները բերում են արդյունավետության և ի՞նչ պետք է անել, որ մարդն անազատության մեջ լինի պաշտպանված։
Այս խնդիրների շուրջ Factor TV-ի քննարկմանը մասնակցում են Շուշան Խնկոյանը՝ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի անդամ, Նաիրա Բաբայանը՝ ՀՀ առողջապահության նախարարության «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի բուժօգնության բաժնի ղեկավար, Արշակ Գասպարյանը՝ Պատիժների և բանտային համակարգի միջազգային փորձագետ։